İşinizi fidye yazılımlarına karşı korumanın üç yolu

İşinizi fidye yazılımlarına karşı korumanın üç yolu

Geçtiğimiz günlerde bir müşterimizin fidye yazılım ile ilgili bir arkadaşının yaşadığı bir olayı duyduk. Firma sahibi serverlarına giren hackerlar tarafından dosyaları şifrelenmiş ve yüzlerce dolar fidye ödemesi karşılığında dosyalarının şifrelerini açacağını söylemişti, bu firmanın herhangi bir yedeği olmadığından ve dosyaları kritik olduğundan mecburi olarak kabul edip bu fidyeyi ödemişler ve dosyaları açılmış. Bu, çoğu küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) ortak bir hikaye, ancak medyada nadiren duyuyoruz.

Osterman Research Inc. tarafından Haziran 2016'da yapılan bir araştırmaya göre, talep edilen fidye miktarlarının yüzde 30'u saldırılardan etkilenen işletmelerin büyüklüğünü yansıtan 500 $ ya da daha düşük. SonicWall'ın GRID tehdit araştırma ekibi, çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletmelerden gelen 2016 yılı için fidye virüsü enfeksiyonlarında büyük artışlar gördü.

Artık günümüzde kullanımı basit ve herkes tarafından kolayca kullanılabilen yeni nesil Fidye yazılımları var. Tehlikenin boyutunu siz düşünün.

Basit önlemler bile, fidye önlemeye karşı korunmaya yardımcı olabilir. İşte üç yolu:

Eğitim

Aynı çalışma, ABD'li siber saldırıların yüzde 67'sinin e-postayla kimlik avı yoluyla kaynaklandığını gösteriyor. Çalışanların yılda en az bir kez güvenlik farkındalığı eğitimi almasını gerektiren kuruluşların, en az bulaştırma olasılığı daha düşük olan şirketlerden daha düşüktür. Tek başına eğitim yeterli değildir, ancak bir çok işletme için gerekli ilk savunma hattını sağlayabilir.

Veri yedekleme

Kurum yazılımı var çünkü kurumlar saldırganlara verilerini ödüyor. İyi bir veri yedekleme altyapısıyla işletmeler, ağlarını temizleyip yedeklemeden verileri geri yükleyerek kendilerini hızlı bir şekilde kurtarabilirler.

Teknoloji

Ransomware gibi gelişmiş tehditler her türlü işyerine saldırır. Birden fazla saldırı sonrasında, büyük bir işletme kendini canlandırabilir ve yoluna devam edebilir. Ancak, KOBİ'ler böyle çoklu saldırıları göze alamazlar. Birden fazla kez ödenen küçük miktarlar hızla fazladan olabilir ve küçük bir işletmenin kapatılmasına neden olabilir.Günümüzde KOBİ'lerin yeni nesil güvenlik duvarları aracılığıyla güçlü ve gelişmiş güvenlik çözümlerine yatırım yapmaları daha da önemlidir.

SonicWall güvenlik duvarları 25 yılı aşkın bir süredir KOBİ'leri dünyada korumaktadır. Ağ geçidi anti-virüs, URL / web filtreleme ve saldırı önleme hizmetleri sunan kapsamlı SonicWALL Gateway Security Suite ile işletmeler bilinen zararlı yazılımlara karşı 24x7x365 korunuyordu. Bilinmeyen kötü amaçlı yazılım ve sıfır gün tehditlerinin artmasıyla birlikte yeni Advanced Gateway Security Suite (AGSS), SonicWall Capture ATP , çoklu motor ağ koruma alanı çözümünü içeriyor ve KOBİ'ler için TZ Serisi de dahil olmak üzere tüm SonicWall güvenlik duvarlarına gelişmiş tehdit koruması sağlıyor.

Sonicwall ürünleri kurulumu danışmanlığı ve destek için bizi arayın. 

 

Kaynak : Sonicwall Blog

Bilgi almak istermisiniz ?

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi veya fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Ortak Teknoloji

2007 yılından bugüne kesintisiz hizmet.

Partnerlik
  • Google Partner
  • Tanaza Partner
  • Microsoft Partner
  • Restopos Partner
Bizi takip edin